Gotyk i wampiryzm

Gotyk i wampiryzm

785A5664Zaczynam od tej mrocznej strony wizażu i stylizacji. Strona ta często wymyka się schematom zwykłego makijażu i przechodzi w charakteryzację. Od wielu lat pociąga mnie ten styl. Nie ukrywam, że wpływ na to miała moja przyjaciółka. Tak właściwie to ona pokazała mi czym ów styl jest. Gotyk, wampiry to schemat, który przewija się wciąż nie tylko w literaturze ale również  w kinie, modzie i  fascynuje od lat. Jest coś pięknego w długich, wiktoriańskich sukniach, gorsetach, czarnych koronkach. Wampirzyce zaś to kobiety dominujące, żądne krwi, przedstawione w kulturze masowej jako zmysłowe kusicielki. Sama dotychczas wykonałam kilka makijaży i stylizacji inspirowanych gotykiem. Nie ukrywam, że marzy mi się choć jeszcze jedna taka sesja, w której wizaż nie jest już dodatkiem ale elementem kluczowym. Krew wypływająca z oczu, jej strużka wydobywająca się z ust. Tu wszystko tworzy jedną całość. W kategorii „inspiracje” nie zabraknie moich wynurzeń na temat tego, skąd czerpię wenę. Może zainspiruje to inne osoby. Jak rzekł ktoś mądry, inspiracje są wszędzie. Wystarczy tylko uważnie patrzeć.

FILM : Pierwszy wybrany przeze mnie obraz nosi tytuł „Mroczne Cienie”. Mniej doskonały film doskonałego Tima Burton’a. Sama historia mnie nie poruszyła a wręcz rozczarowała. I chociaż jestem wielką fanką twórczości tego reżysera , tutaj definitywnie coś poszło nie tak. W mojej opinii wielki medialny szum bez powodu. Za to powodów, dla których obejrzałam „Mroczne Cienie” jest kilka. Po pierwsze  wspaniała gra aktorska (i charakteryzacja) Johnny’ego Depp’a i Heleny Bonham Carter oraz…no właśnie. Scenografia, kostiumy i wizaż. Mowa tu oczywiście o zjawiskowej Evie Green, która już sama w sobie przypomina mroczną divę, ma w sobie coś tajemniczego co przyciąga. Osobiście uważam ją za jedną z piękniejszych aktorek. Nikt nie byłby lepszy w roli blondwłosej wiedźmy Angelique Bouchard.

mroczne cienie

I właśnie spora tu zasługa makijażu. Demoniczne smokey eyes tworzy z czerwoną szminką niezwykle zgrany i elektryzujący duet. Do tego blada twarz, która nadaje jeszcze bardziej upiornego charakteru. Inspiracje gotykiem i wampirami widać tu jak na dłoni. Zresztą w filmach Burton’a często jest to punkt odniesienia. Takich opowieści z wiktoriańskim gotykiem w tle jest całe mnóstwo. Wystarczy przejrzeć tytuły wyreżyserowane przez wspomnianego wcześniej ekscentryka. „Gnijąca panna młoda Tima Burtona”, „Alicia w Krainie Czarów”, musical „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street”. Warto obejrzeć. Ale przejdźmy do fascynującego świata wampirów . W nietuzinkowym filmie o miłości pt. „Zakochany Paryż” obejrzeć można scenę, w której główną rolę odgrywa zakochana wampirzyca. Wystarczy tylko spojrzeć na piękną Olgę Kurylenko. Doskonała charakteryzacja sprawia, że wierzymy w historię przedstawioną na ekranie. Zakończenia nie zdradzę. Nie będę psuć niespodzianki.

TELEDYSKI: O takich zespołach jak Nightwish i Within Temptation nie będę się rozpisywać bo choć ich muzyka nie jest mi szczególnie bliska, to wizaż i stylizacja członków tych grup jak najbardziej współgra z ciężkim instrumentarium. Są więc i gorsety, demoniczny makijaż oraz teledyski nawiązujące do wampirów, czy też wiktoriańskiego gotyku. Nie sposób też nie wspomnieć o innej wokalistce Amy Lee, która z rockowym pazurem śpiewała niegdyś w zespole Evanescence.

gotyk w teledyskach

Tutaj też zdaje się zauważyć fascynację gotykiem. Z biegiem czasu zaobserwowałam jednak pewien trend. Mianowicie gotyk jest coraz bardziej widoczny w teledyskach popowych gwiazdek. Czy to wynik obserwowania świata mody, czy też doradztwo speców od wizerunku? Być może. Pewne jest to, że stylizację inspirowaną gotykiem możemy podziwiać np. w klipie Katy Perry „Wide Awake” czy też Cher Lloyd „With Ur Love” (wersja US). Choć czasem zdarzy mi się wyłączyć dźwięk, klipy uwielbiam oglądać. Wszystko jest tam perfekcyjne. Od wizażu i stylizacji po scenografię. Po prostu uczta dla zmysłów.

EDYTORIAL: Jak wiadomo moda toczy koło. Pewne style są więc ponadczasowe. Co chwilę mamy powrót mody retro, pin up girls czy art deco.

gotyk i edytorialTo samo zdaje się zauważyć w kwestii gotyku. Gotyk a także wampiry to motyw, który zdaje się fascynować najlepszych fotografów tego świata. Edytoriale (sesje ukazujące się w magazynach) zachwycają. Jest wiele magazynów, z których najbardziej znany to oczywiście Vogue. Najbardziej prestiżowe wydania to Vogue Italia oraz Vogue Paris. To wyrocznia, dla wielu kupno „biblii mody” jest absolutną koniecznością i z niecierpliwością oczekują na najnowsze wydanie. Ja zaglądam nie tylko do Vogue’a ale również Harper’s Bazaar, I-D, Numero czy też Muse. W edytorialach wszystko jest perfekcyjne. Prezentuję tu wybrane fotografie z sesji zdjęciowych pochodzących z różnych czasopism modowych. Jedno jest pewne, gotyk i wampiryzm są wszechobecne. Choć inspiracje nie są zawsze tak oczywiste. Czasem jest to tylko drobny element, który naprowadza odbiorcę na właściwe tory lub pozwala na własną interpretację przedstawionej historii.

RYSUNEK: Ci, którzy podzielają mój zachwyt nad tym, co mroczne i tajemnicze na pewno odnajdą natchnienie w dziełach uznanych rysowników.

gotyk obrazy

Naprawdę jest ich wielu i tak naprawdę cały czas ktoś zachwyca świat swoim talentem prezentując swoje prace. Chciałabym jednak wskazać szczególnie na dwie ważne postaci, które czerpią inspirację z gotyku i świata wampirów. Czy przechodząc obok wielkich plakatów w jednym ze sklepów będąc na zakupach, nie minęliście nigdy imponujących obrazów, które za niewielką kwotę możecie powiesić sobie na drzwiach pokoju? Prawdopodobnie były to reprodukcje obrazów Victorii Francés i Luisa Royo. W Polsce można zaopatrzyć się nie tylko w plakat z rysunkami ich autorstwa, ale także koszulki z nadrukiem, kubki cz inne przedmioty. Oboje artystów pochodzi z Hiszpanii. Ich prace łączy jeden wspólny mianownik – kobieta. Kobieta-wampirzyca, lub upadły anioł. W gorsecie, powłóczystej sukni, często z różą w dłoni. Elementem fundamentalnym jest również motyw krwi. Kobiety przedstawione są jako nieziemskie istoty, niezwykle silne, nadludzkie. Dzieła Luisa i Victorii przepełnione są wręcz erotyzmem. O ile u Victorii erotyzm jest nieco bardziej wysublimowany, o tyle Luis stosuje wyraźny przekaz. Skąpo odziane kobiety, otoczone smokami i potworami, elementy świata fantasy, krągłe kształty pięknych wojowniczek, świat niepokojący, trącający przejmującym smutkiem.

Na tym zakończę część pierwszą moich inspiracji. Jednak to dopiero początek. Jest przecież wiele stylów, epok, artystów, od których warto się uczyć, których wręcz nie wypada nie znać jeśli choć trochę tkwi w nas artystyczna dusza. Zachęcam do własnych poszukiwań. Inspiracje niesamowicie rozwijają wyobraźnię. Najważniejsze jest jednak znaleźć w tym siebie a nie kopiować bezmyślnie. Lepiej jest wybrać dłuższą drogę niż iść na skróty. W końcu zawsze znajdzie się ktoś kto doceni naszą pracę i starania.

 

Aleksandra Starachowska
No Comments

Leave a Comment